Szkolenia Celne

Sprawdź wszystkie terminy szkoleń w kalendarzu!

Rozwijaj swoją firmę, stawiając na szkolenia swoich pracowników i stań się nowoczesnym przedsiębiorstwem!

Formalności celne są nieodłączną częścią międzynarodowej wymiany handlowej towarów. To ważne, aby pracownicy firm uczestniczących w międzynarodowym łańcuchu dostaw posiadali podstawową wiedzę z prawa celnego. Większa świadomość przepisów celnych zmniejsza ilość popełnianych błędów i zabezpiecza firmę przed ich konsekwencjami prawnymi. Przeszkolony zespół to lepsza współpraca między pracownikami oraz kontrahentami.

Szkolenia z prawa celnego dla firm produkcyjnych, logistycznych i transportowych

Wszystkie szkolenia z prawa celnego prowadzę z uwzględnieniem praktycznego zastosowania.

Spotykamy się na Teams w umówionym dniu i niewielkim gronie miłośników prawa celnego. Ja przynoszę wiedzę merytoryczną, ciekawe slajdy, grafiki oraz autentyczne historie z życia agenta celnego/logistyka. Ty upewnij się, że masz działający mikrofon lub dostęp do czatu, pytania, które chcesz mi zadać, notatki (dostaniesz je ode mnie przed spotkaniem) i koniecznie coś do pisania. To ważne, ponieważ jak wiadomo, człowiek zapamiętuje najwięcej nie tylko gdy słyszy, ale także jeśli patrzy i zapisuje. Wyłącz wszystkie rozpraszacze (np. telefon, email, itp.), będę namawiać Cię do zaangażowania.

Nadchodzące wydarzenia

CUSTOMS BASICS – czyli podstawowa wiedza celna dla firm produkcyjnych i logistyki

 • BASICS I – “Intrastat w praktyce – deklaracja od podstaw” – szkolenie skierowane dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z deklaracją Intrastat oraz tych, którzy już coś wiedzą, ale nie są pewni czy to jak zgłaszają Intrastat jest prawidłowe.
  Szkolenie poprowadzi Cię krok po kroku od samego początku, czyli jak rozumieć podstawowe definicje, aż do wysłania gotowej deklaracji.
  Terminy w 2022 roku: 22 listopada
  Terminy w 2023 roku: 6 lutego, 24 kwietnia, 26 czerwca
 • BASICS II – “Prawo celne w praktyce – dokumentacja i procedury celne od podstaw” – szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy biorą udział w łańcuchu dostaw, tj. pracowników działu dystrybucji, magazynu surowców, magazynu wyrobów gotowych, logistyki, księgowości, odpraw celnych, zakupów, sprzedaży.
  Szkolenie poprowadzi Cię krok po kroku przez podstawowe informacje dotyczące obsługi celnej w Polsce i Unii Europejskiej. Zobaczysz jak wygląda odprawa celna oraz przykładowe zgłoszenia celne w imporcie, eksporcie i tranzycie towarów. Dowiesz się na co zwracać szczególną uwagę, aby dokumentacja celna była zgodna z przepisami.
  Terminy w 2022 roku: 17 października, 28 listopada
  Terminy w 2023 roku: 30 stycznia, 13 marca, 15 maja

Cena szkolenia CUSTOMS BASICS wynosi:

 • 600 zł + VAT – przy zapisie 1 osoby
 • 570 zł + VAT od osoby – przy zapisie 2 osób (5% zniżki)
 • 540 zł + VAT od osoby – przy zapisie 3 osób (10% zniżki)
 • 510 zł + VAT od osoby – przy zapisie 4 i więcej osób (15% zniżki)

W cenie szkolenia CUSTOMS BASICS otrzymasz:

materiały szkoleniowe w formacie pdf

certyfikat uczestnictwa w szkoleniu

wsparcie podczas indywidualnej konsultacji (30 min)


CUSTOMS ADVANCED – czyli zaawansowana wiedza celna dla firm produkcyjnych:

 • ADVANCED I – “Elementy kalkulacyjne zgłoszenia celnego”
  W każdym zgłoszeniu celnym należy podać 3 główne elementy, które mają wpływ na wysokość należności celno-podatkowych. Są to KOD TARYFY CELNEJ (wspólna taryfa celna), POCHODZENIE towarów oraz WARTOŚĆ CELNA towarów.
  Dowiedz się jak prawidłowo określać wszystkie trzy elementy kalkulacyjne by zapobiegać błędom w zgłoszeniach celnych. Poznaj sposoby na dokumentowanie preferencyjnego pochodzenia towarów, aby oszczędzać na cle w imporcie lub zaproponować konkurencyjną cenę gotowego produktu swoim klientom. Naucz się samodzielnie obliczać należności celne, by móc prawidłowo kalkulować koszt surowców i gotowych produktów swojej firmy.
  Terminy w 2022 roku: 4 listopada
  Terminy w 2023 roku: 1 marca, 19 kwietnia, 21 czerwca
 • ADVANCED II – “Pochodzenie towarów w działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa”
  Szkolenie dedykowane głównie osobom odpowiedzialnym za weryfikowanie reguł pochodzenia oraz wystawianie deklaracji dostawcy lub świadectw pochodzenia. Zachęcam również do udziału w szkoleniu osoby odpowiedzialne za zakup surowców oraz sprzedaż towarów firmy, ponieważ w zakresie pochodzenia towarów bardzo ważna jest wymiana informacji pomiędzy tymi działami. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu pochodzeniem towarów na trzech głównych płaszczyznach występujących w firmie produkcyjnej można z sukcesem obniżyć koszt produkcji lub cenę gotowego produktu.
  Podczas szkolenia omawiamy klasyfikację towarową, jako pierwszy etap w postępowaniu przy określaniu pochodzenia towarów, a także rodzaje pochodzenia, rodzaje reguł pochodzenia, schemat postępowania krok po kroku oraz sposoby na dokumentowanie pochodzenia preferencyjnego.
  Terminy w 2022 roku: 7 listopada, 13 grudnia
  Terminy w 2023 roku: 8 marca, 22 maja
 • ADVANCED III – “Procedury celne: zwykłe, specjalne i uproszczone”
  Szkolenie to kompletny zestaw wiedzy na temat zastosowania procedur celnych w praktyce.
  Podczas szkolenia omawiamy cały proces proces związany z procedurami specjalnymi: od wypełniania wniosku o uzyskanie pozwolenia organów celnych, poprzez odpowiednią organizację procesu celnego i dostosowanie procedur wewnętrznych w firmie, dokumentację wymaganą do prawidłowej ewidencji procedur, aż po jej rozliczenie procedury specjalnej w urzędzie celnym.
  Terminy w 2022 roku: 2 grudnia
  Terminy w 2023 roku: 22 lutego, 26 kwietnia
 • ADVANCED IV – “Unijny kodeks celny i uproszczenia celne”
  Podczas szkolenia poznasz praktyczne zastosowanie przewidzianych w unijnym kodeksie celnym uproszczeń celnych, dzięki którym usprawnisz procesy celne w firmie, zmniejszysz ilość wymaganych formalności i dokumentów, skrócisz czas odprawy oraz poprawisz wizerunek firmy we współpracy z organami celno-skarbowymi.
  Szkolenie skierowane jest do wszystkich pracowników firm logistycznych i produkcyjnych związanych z prawem celnym w międzynarodowym łańcuchu dostaw (działu zakupów, sprzedaży, logistyki, księgowości, obsługi celnej).
  Terminy w 2022 roku: 25 listopada
  Terminy w 2023 roku: 29 marca, 13 czerwca
 • ADVANCED V – “Status AEO – upoważniony przedsiębiorca”
  Status AEO to sposób na zabezpieczenie międzynarodowego łańcucha dostaw pod względem operacji celnych oraz wymiany handlowej towarów. Posiadanie statusu AEO przez firmę to nie tylko prestiż znalezienia się wśród grona przedsiębiorców wiarygodnych z punktu widzenia przestrzegania przepisów celnych i podatkowych, ale także ułatwienia i przywileje, dające oszczędność czasu i pieniędzy nadane przedsiębiorcy z przepisów prawa celnego.
  Terminy w 2022 roku: 30 sierpnia, 11 października
  Terminy w 2023 roku: 15 lutego, 5 czerwca

Cena szkolenia CUSTOMS ADVANCED wynosi:

 • 750 zł + VAT – przy zapisie 1 osoby
 • 690 zł + VAT od osoby – przy zapisie 2 osób (5% zniżki)
 • 675 zł + VAT od osoby – przy zapisie 3 osób (10% zniżki)
 • 637 zł + VAT od osoby – przy zapisie 4 i więcej osób (15% zniżki)

W cenie szkolenia CUSTOMS ADVANCED otrzymasz:

materiały szkoleniowe w formacie pdf

certyfikat uczestnictwa w szkoleniu

wsparcie podczas indywidualnej konsultacji (60 min)


O prowadzącej – mgr inż. Agnieszka Kowalska

Agnieszka Kowalska

mgr inż. Agnieszka Kowalska – businesswoman, trenerka i nauczycielka prawa celnego, audytorka bezpieczeństwa łańcucha dostaw i WSK

Prowadzę skuteczne szkolenia z prawa celnego, dzięki którym pomagam menadżerom firm produkcyjnych utrzymać nadzór nad procesami celnymi

Udzielam indywidualnego wsparcia w sprawach celnych w ramach konsultacji, wniosków i deklaracji celnych oraz audytu celnego

W ramach indywidualnych potrzeb prowadzę szkolenia zamknięte w trybie stacjonarnym lub online. Aby ustalić indywidualny program lub termin szkolenia, napisz do mnie na kontakt@prawo-cene.pl.

Czy prawo celne musi być trudne?

Zawsze lubiłam się uczyć. Często powtarzam, że nie ma rzeczy, której człowiek nie byłby w stanie zgłębić, gdyby tylko miał taką potrzebę, a moja historia to potwierdza.

Gdy zaczęłam zajmować się sprawami celnymi zawodowo, brałam udział w wielu szkoleniach i ukończyłam kilka kierunków studiów podyplomowych, dotyczących nie tylko cła i podatków, ale także innych dziedzin, dzięki którym wdrażałam się w zależności bezpiecznego zarządzania łańcuchem dostaw.

Uczyłam się od wielu ekspertów i niestety czasem bywało tak, że pomimo ogromnej wiedzy zawodowej trener po prostu nie wiedział jak tę wiedzę przekazać uczestnikom. 😏 Czasem żartowałam sobie, że kiedyś napiszę podręcznik pt. „Jak NIE prowadzić szkoleń”.

Gdy okazało się, że podnoszenie świadomości celnej wśród moich współpracowników będzie jednym z moich obowiązków zawodowych w ramach zarządzania statusem AEO, zamiast podręcznika dla trenerów napisałam moje pierwsze szkolenie z podstaw prawa celnego i zaczęłam tę wiedzę przekazywać.

Bardzo cenię sobie ten czas w mojej karierze zawodowej, ponieważ to właśnie od moich koleżanek i kolegów dostałam pierwsze szczere recenzje na temat moich szkoleń, dzięki czemu mogłam je od razu udoskonalać i utwierdziłam się w przekonaniu, że to właśnie odpowiednia dla mnie droga.

Podczas studiów przygotowujących do zawodu nauczyciela odkryłam neurodydaktykę, czyli dziedzinę naukową, która określa sposób nauczania i uczenia się całkowicie zgodny z naturalnymi preferencjami pracy ludzkich mózgów i od razu postanowiłam wykorzystać ją w moich szkoleniach. Najbardziej zależy mi na tym, aby uczestnicy moich szkoleń mogli być samodzielni i bez wysiłku potrafili odnaleźć się w swoich sprawach celnych. Zapraszam więc na #celneszkolenia, które prowadzę tak, aby były ciekawe, proste i zrozumiałe dla każdego.