Pobierz Darmową Checklistę 10 Kluczowych Kroków Do Prawidłowej Dokumentacji Celnej

Odcinek 4 – “Formalności celne i reforma unii celnej UE”

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie handlu międzynarodowego, formalności celne mogą wydawać się skomplikowane i czasochłonne. Ale czy wiesz, że to właśnie te procedury chronią nas przed napływem niebezpiecznych towarów, oszustwami podatkowymi i zapewniają sprawiedliwą konkurencję na rynku? W najnowszym odcinku naszego podcastu przyjrzymy się bliżej tym procedurom oraz zapowiadanym zmianom, które mogą zrewolucjonizować funkcjonowanie unii celnej UE.

Witam Cię serdecznie, nazywam się Agnieszka Kowalska, a to jest podcast Celne Inspiracje: Rozwój z Pasją. W tym odcinku rozwiniemy temat unii celnej, by zrozumieć, jak istotne są formalności celne oraz jakie zmiany planowane są w przepisach dotyczących unii celnej UE.

Dzisiaj przyjrzymy się formalnościom celnym, które muszą zostać spełnione przy przywozie towarów z krajów trzecich do Unii Europejskiej i odpowiedzialności importera, wynikającej ze zgłoszenia celnego. Omówimy najważniejsze zmiany związane z zapowiedzianą reformą unii celnej na najbliższe 14 lat. Na zakończenie dowiemy się, jak możemy korzystać z darmowego programu do określenia kodów taryfy celnej i stawek celnych przygotowanych przez polskie organy. Zapraszam do wysłuchania dalszej części odcinka!

Formalności celne

Czas na bliższe przyjrzenie się formalnościom celnym i procesowi odprawy, czyli tym uciążliwym procedurom, przez które musimy przejść, aby wprowadzić towary na unijny rynek.

Na wstępie, musimy sobie uświadomić, że unijne organy celne nie są ani takie nieprzystępne, ani takie straszne, jak mogłoby się wydawać. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, prawidłowej opłaty ceł i podatków oraz zwalczanie różnego rodzaju nadużyć, takich jak oszustwa podatkowe czy przemyt. Dlatego też, aby to wszystko działało jak w zegarku, istnieją pewne formalności, których musimy dopełnić.

Odprawa celna jest obowiązkowa zarówno przy przywozie towarów na teren Unii Europejskiej, jak i przy ich wywozie poza jej granice. My skupmy się na przywozie, czyli na tym obrocie, w ramach którego mamy obowiązek zapłacić za należności celne od przywożonych towarów, zatem nie ma tu miejsca na błędy, ponieważ mogłyby one skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Gdy przywozimy towar z krajów trzecich na obszar celny Unii Europejskiej, posiada on nieunijny (albo inaczej mówiąc: niewspólnotowy) status celny. Oznacza to, że nie posiada on jeszcze pozwolenia na pobyt na obszarze celnym UE i zanim je uzyska, musi pozostawać pod dozorem celnym, czyli tak długo, aż wypełnimy wszystkie formalności celne. Dozór celny to zapewnienie, że towar jest do dyspozycji organów celnych do przeprowadzenia kontroli celnej, zatem nikt nie może przy towarze manipulować, nie wolno go zmieniać, przetwarzać i przewozić bez wiedzy i zgody organów celnych. Formalności celne, które musimy wypełnić to zgłoszenie towarów do odprawy celnej, w trakcie której możliwe będzie przeprowadzenie kontroli dokumentów oraz rewizji towarów. W zgłoszeniu celnym deklarujemy jako zgłaszający wszystkie ważne informacje dotyczące stron transakcji, rodzaju, ilości i wartości celnej towaru, informacji o jego pochodzeniu i możliwości zastosowania preferencji, o wysokości stawki celnej, wysokości należności celno-podatkowych i sposobie zapłaty za nie oraz o wszystkich dokumentach na podstawie których deklarowane są informacje o towarze. I wreszcie jako zgłaszający deklarujemy jakie jest przeznaczenie celne naszego towaru, czyli jaką procedurą celną chcemy objąć nasz towar. Organ celny następnie decyduje o przeprowadzeniu kontroli celnej dokumentów i towaru, a po przeprowadzeniu kontroli umieszcza stosowną adnotację o jej wynikach w zgłoszeniu celnym. Dopiero wtedy oraz gdy już zapłacone są należności celno-podatkowe, może podjąć decyzję o zwolnieniu towaru do procedury. Po tym fakcie status celny towaru zmienia się na unijny (czy też wspólnotowy) i można z niego swobodnie korzystać na unijnym rynku.

I teraz najważniejsze: odpowiedzialność za prawidłowość zgłoszenia spoczywa na zgłaszającym, czyli w tym przypadku importerze. To importer jest odpowiedzialny za to, co deklaruje, więc warto dokładnie przemyśleć każdą informację. Błąd powodujący zaniżenie wartości celnej lub przyjęcie niepoprawnej stawki celnej może skutkować poważnymi problemami ze względu na zaniżenie należności celnych. Dlatego warto korzystać z pomocy specjalistów, którzy znają się klasyfikacji celnej, wartości celnej i zasadach wypełniania zgłoszeń celnych. Możesz też skorzystać z moich szkoleń, gdzie omawiamy krok po kroku proces odprawy celnej i pomagam zrozumieć wszystkie zawiłości tego tematu. Pamiętaj, że świadomość tego, co deklarujemy, to klucz do spokojnego snu, kiedy nasze towary przekraczają granice Unii Europejskiej.

Nie chciałabym zostawiać Cię teraz tylko z niepewnością związaną z ryzykiem popełnienia błędu w zgłoszeniach celnych i widmem ich konsekwencji finansowych i prawnych. Dlatego chcę polecić świetne narzędzie, które ułatwi Ci określanie kodów taryfy celnej towarów i stawek celnych oraz różnego rodzaju innych warunków sprowadzania towarów do UE. Narzędziem tym jest Przeglądarka Taryfowa systemu ISZTAR, czyli Internetowego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej.

System ISZTAR to prawdziwe wybawienie dla każdego, kto ma do czynienia z formalnościami celnymi. Oferuje łatwy i szybki dostęp do wszystkich potrzebnych informacji, dzięki czemu wyszukiwanie kodów taryfowych staje się dziecinnie proste. Przyjazny interfejs oszczędza czas i redukuje ryzyko błędów, co jest kluczowe przy odprawie celnej.

System ISZTAR pozwala dokładnie określić stawki celne dla różnych produktów, co pomaga precyzyjnie kalkulować koszty importu. To narzędzie to skarbnica wiedzy – nie tylko o taryfach, ale także o wszelkich ograniczeniach i przepisach, które trzeba znać, by nie wpaść w tarapaty prawne. Co więcej, ISZTAR jest regularnie aktualizowany, więc zawsze masz pewność, że korzystasz z najnowszych danych celnych. A najlepsze jest to, że jest całkowicie darmowy! Nie musisz więc inwestować w kosztowne oprogramowanie czy usługi doradcze. Dzięki ISZTAR przedsiębiorcy mogą samodzielnie przygotować się do procedur celnych, co zwiększa ich niezależność i efektywność. System ten jest szczególnie przydatny dla małych i średnich firm, które często nie mają zasobów na wewnętrznych specjalistów ds. celnych.

Podsumowując, ISZTAR to niezastąpione narzędzie, które pomaga zarządzać procesami celnymi, oszczędza czas, redukuje koszty i minimalizuje ryzyko błędów. To wsparcie, którego potrzebujesz, by z powodzeniem nawigować w świecie międzynarodowego handlu.

Przewidywane zmiany w unii celnej

Nowa era w unii celnej jest już na horyzoncie, a Komisja Europejska wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesnego handlu. Na koniec została nam jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, czyli zapowiedziana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej dokładnie rok temu reforma unii celnej.

Zapowiadana reforma wzbudza nadzieję na bardziej racjonalne i efektywne ramy współpracy, z korzyścią dla zarówno przedsiębiorstw, jak i administracji.

Głównym celem reformy jest zrównoważenie dwóch priorytetów: obniżenie kosztów przestrzegania przepisów dla firm oraz wzmocnienie służb celnych w ochronie interesów UE. To jak dwie strony tej samej monety, gdzie wzrost zdolności kontrolnych idzie w parze z uproszczeniem procedur. Warto zwrócić uwagę na dwie kluczowe innowacje: Urząd UE ds. Celnych oraz unijne centrum danych celnych.

Urząd UE ds. Celnych będzie centralnym punktem zbierania wiedzy i koordynacji działań organów celnym. Dzięki temu możliwe będzie lepsze monitorowanie łańcuchów dostaw oraz jednomyślne działanie na rzecz ochrony granic. Natomiast unijne centrum danych celnych stanie się sercem unii celnej, usprawniając przepływ informacji i umożliwiając bardziej efektywny nadzór.

Reforma ta obiecuje realne oszczędności. Dzięki uproszczonym procedurom, koszty dla przedsiębiorców zmniejszą się, a ograniczenie oszustw podatkowych i celnych przyniesie dodatkowe wpływy do budżetu UE. Wprowadzenie jednolitego interfejsu oraz punktu kompleksowej obsługi spraw celnych dla zaufanych przedsiębiorców ułatwi działalność gospodarczą w ramach jednolitego rynku.

Jednym z kluczowych aspektów reformy jest także unijne centrum danych celnych, które wykorzysta potencjał danych do analizy ryzyka na szczeblu UE. Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze zwalczanie nielegalnego handlu na terenie całej Unii Europejskiej.

Wreszcie, nowe ramy zarządzania ryzykiem, oparte na partnerstwie z przedsiębiorstwami, przyczynią się do bardziej zharmonizowanego podejścia do kontroli na granicach oraz wyznaczania priorytetów. To wielowymiarowe podejście zapowiada nową erę w unii celnej, gdzie efektywność idzie w parze z ochroną interesów UE.

Nie można zapomnieć również o systemie “trust and check”, zwanym także SuperAEO, który przewiduje bardziej zaawansowany status dla zaufanych przedsiębiorców. Będą oni podlegali jednej administracji celnej niezależnie od miejsca prowadzenia działalności w UE. Ten nowy rodzaj certyfikacji wprowadzi większe ułatwienia dla przedsiębiorstw, jednocześnie podnosząc standardy kontroli celnych na wspólnej granicy UE.

Podsumowując nasz dzisiejszy odcinek, chciałabym zachęcić Was do działania, wykorzystując wiedzę zdobytą na temat funkcjonowania unii celnej. Zrozumienie zasad tej instytucji pozwala nam dostrzec potrzebę kontroli towarów w imporcie i eksporcie. To wszystko wynika z analizy ryzyka, przeprowadzanej przez systemy celne w trakcie odprawy celnej, a tak naprawdę z celów jakie ma spełniać unia celna, aby Kraje Członkowskie UE mogły skutecznie budować wspólną gospodarkę i działać na rzecz bezpieczeństwa i pokoju na świecie.

W imporcie, skupiamy się na zapobieganiu napływowi do UE towarów niebezpiecznych i niespełniających unijnych wymogów. Dlatego też, obserwujemy obecną zmianę w elektronicznym systemie celnym, która wymaga dwukrotnego wysłania deklaracji ENS przed załadunkiem i wprowadzeniem towarów na obszar celny UE.

W eksporcie zaś, kontrole koncentrują się na wychwyceniu towarów strategicznych, takich jak te z listy uzbrojenia (według polskich przepisów) czy podwójnego zastosowania (według unijnych przepisów). W obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej, z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę, wojnę w Strefie Gazy oraz zagrożenie ze strony organizacji terrorystycznych, dbanie o bezpieczeństwo towarów staje się kluczowe. Dlatego zachęcam Was do korzystania z dostępnych narzędzi i źródeł informacji oraz do śledzenia kolejnych odcinków, w których będziemy rozwijać tematy związane z prawem celno-skarbowym i handlem międzynarodowym. Wiedza to siła, która pozwoli nam skutecznie działać w dzisiejszym świecie globalnego rynku.

Zapraszam Was serdecznie na kolejny odcinek za tydzień, gdzie zajmiemy się omówieniem elementów kalkulacyjnych zgłoszenia celnego. Będziemy zgłębiać temat, który pozwoli Wam lepiej zrozumieć procesy związane z importem i eksportem towarów. Dzięki poznaniu tych kluczowych elementów, będziemy mogli bardziej świadomie podejmować decyzje i działać na rynku międzynarodowym. Do usłyszenia za tydzień!

Agnieszka Kowalska

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.