Nowy Katalog Szkoleń Customs Compliance na 2024 rok jest już dostępny!

Wiedza to potęga w biznesie: Inwestycje w szkolenia i uproszczenia celne

Kochani,

miałam dziś przyjemność spotkać się i porozmawiać z Klientką, która swoją postawą zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Rozmowa z nią była nie tylko pouczająca, ale także pełna inspiracji i przypomniała mi moją osobistą drogę, związaną z odkrywaniem prawa celnego jako szansy rozwoju dla firmy produkcyjnej, zatem postanowiłam się tą historią z Wami podzielić.

Brak szkoleń – Droga do utraty potęgi

Klientka, którą dzisiaj spotkałam, to dyrektorka ds. łańcucha dostaw w polskiej firmie produkcyjnej i prawdziwa kobieta akcji. Szukała dla swoich pracowników działu importu i eksportu szkolenia wewnętrznego z prawa celnego, ponieważ z jednej strony, miała ogromną potrzebę znalezienia oszczędności w swojej firmie, ze względu na wysokie koszty energii i produkcji towarów, z drugiej zaś strony, zrozumiała, że kluczem do sukcesu w tym procesie są formalności celne i cenne informacje dotyczące prawa celnego. Moja Klientka weryfikując procesy logistyczne zdała sobie sprawę, że brak wiedzy pracowników w zakresie procedur celnych jest jednym z głównych czynników wpływających na koszty firmy. Pracownicy błądzili po omacku, agencje celne wykorzystywały ich niewiedzę, i np. często składały wiele zgłoszeń celnych tam, gdzie wystarczyłoby jedno. Efektem były niepotrzebnie wysokie faktury.

W środowisku produkcyjnym, wiedza i umiejętności pracowników są kluczowe dla efektywnego działania. Firmy, które nie inwestują w szkolenia dla swoich pracowników, narażają się na wiele problemów. Po pierwsze, niewystarczająca wiedza może prowadzić do błędów w dokumentacji celnej, co z kolei zwiększa koszty obsługi celnej i naraża na ryzyko kar ze strony organów celnych. Po drugie, pracownicy, którzy nie widzą możliwości rozwoju swoich umiejętności, mogą być mniej zaangażowani i mniej lojalni wobec firmy.

Wiedza pracowników nie ogranicza się jednak tylko do procesu produkcyjnego czy logistycznego. W przypadku firm zajmujących się międzynarodowym handlem, takich jak agencje celne, właściwe przeszkolenie pracowników jest kluczowe. Brak wiedzy na temat unijnych przepisów celnych może prowadzić do opóźnień w dostawach, kar finansowych i problemów z klientami.

Uproszczenia celne jako szansa na oszczędności

Ale to nie koniec historii. Moja Klientka bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu miała przekonanie, że unijny kodeks celny kryje w sobie wiele opcji, które pozwalają na znaczące oszczędności. To, co ją zaskoczyło, to fakt, że wiele firm nie korzysta z tych uproszczeń z powodu braku wiedzy. Opcje takie jak zabezpieczenie generalne czy procedura uproszczona albo odprawa scentralizowana mogą znacząco poprawić cashflow firmy i zminimalizować koszty.

Unijny kodeks celny oferuje wiele uproszczeń celnych, które mogą przynieść znaczne korzyści firmom zajmującym się międzynarodowym handlem. Niestety, wiele firm nie korzysta z tych możliwości z powodu braku wiedzy lub zignorowania istniejących przepisów. To błąd, który może prowadzić do strat finansowych.

Uproszczenia celne mogą skrócić czas potrzebny na przeprowadzenie procedur celnych, co przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy. Firmy, które nie wykorzystują tych uproszczeń, tracą konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Dlatego tak ważne jest, aby inwestować w rozwijanie wiedzy na temat przepisów celnych i korzystać z dostępnych ułatwień.

W wyniku tych odkryć nasza Klientka postanowiła działać. Stawia na wiedzę i inwestuje w szkolenia wewnętrzne dla swoich pracowników. Wie, że to nie tylko wpłynie na lepsze funkcjonowanie firmy, ale także przekłada się na oszczędności i mniej stresu dla wszystkich.

Wiedza to potęga – inwestuj w nią!

Ta historia może być również przykładem dobrych praktyk do wykorzystania dla innych przedsiębiorców, dzięki którym łatwiej wystrzegać się niepotrzebnych błędów i kosztów. Brak wiedzy to strata pieniędzy. Ale właściwe inwestycje w szkolenia i rozwijanie wiedzy pracowników mogą przynieść ogromne korzyści. To klucz do sukcesu w biznesie.

Wartość wiedzy w dzisiejszym świecie biznesu nie jest zagadnieniem nowym. Sir Francis Bacon już w XVI wieku ujął to jednym krótkim zdaniem: “Wiedza to potęga.” Inwestujcie w nią, uczcie się, rozwijajcie swoją firmę i przekształćcie wyzwania w możliwości. Te słowa stanowią fundament sukcesu wielu firm na całym świecie, a Wasza firma może być następną, która odniesie sukces dzięki wiedzy i szkoleniom!

Cytat “Wiedza to potęga” jest niezmiennie aktualny, zwłaszcza w kontekście działalności firm produkcyjnych i handlowych. Brak inwestycji w szkolenia dla pracowników może prowadzić do utraty potencjału firmy, a ignorowanie unijnych uproszczeń celnych może kosztować przedsiębiorstwo czas i pieniądze. Dlatego warto pamiętać, że wiedza to klucz do sukcesu w biznesie, a inwestycje w nią zawsze przynoszą zyski.

#CelneSzkolenia #CelneNewsy #Produkcja #Przemysł #SzkoleniaPracowników #WiedzaBiznesowa #EfektywnośćProdukcji #Logistyka #UnijnePrzepisyCelne #RozwójKadry #SzkoleniaFirmowe #ZarządzanieWiedzą #PracownicyProdukcji #InnowacjePrzemysłowe #Eksport #Import #UproszczeniaCenne #ProdukcjaNaWysokiPoziom #TechnologiaProdukcji #BezpieczeństwoPracy #WzrostEfektywności #RozwójFirmowy #WiedzaToPotęga #Oszczędności #PrawoCelne #UnijnyKodeksCelny #SukcesWBiznesie